V povedeném Mistrovství ČR na Ještědu zvítězili Fejfar a Schorná

Předpovědi počasí pro první letošní skyrunning závod, který byl nejen součástí Bohemia Industry Skyrunner® Czech Series a ATEX Skyrunner® Czech Series, ale i Mistrovstvím Česka v SkyRace® Juniorů, U23 i bez rozdílu kategorií, nebyly moc optimistické. Vše vypadalo na opakování loňska z deštěm a mlhou. Ale co by to bylo za pořadatele, aby se nedokázal zlepšovat rok od roku prakticky ve všem ?

Honza Dušánek a jeho tým připravili pro všechny krásnou závodní sobotu. Sice se mu to počasí trochu vymklo z rukou těsně před vyhlášením výsledků, ale tak si zase nechal něco pro zlepšení i na příště.

V 11:00 se na těžkou a mírně oproti loňsku změněnou trať závodu vydalo z centrálního parkoviště pod Ještědem bezmála pětset závodníků a závodnic.

A vystartovalo se zostra. Jak je jeho zvykem, napálil to po startu hned náš nejlepší junior David Novák. Do první změny na trati a první „chuťovky“ pro závodníky, výběhu do černé sjezdovky už šli všichni favorité na čele s minimálními odstupy. Byli zde Ondra Fejfar, Tomáš Lichý, Honza Zemaník, Tom Buryška, Dan Rubič, David Novák, Honza Mrázek.

A dál se bojovalo a na prvním seběhu částečně i zbytky sněhu již vedl vítěz z loňska Tomáš Lichý před Ondrou Fejfarem. V běhatelných pasážích ještědského hřebene ukázal Ondra svou rychlost a do výstupu po kamenech na první Ještěd již šel s náskokem, který asi nikoho nenechal na pochybách, kdo bude letošním vítězem a mistrem Česka v SkyRace®. Druhý do této náročné pasáže nastupoval Tomáš Lichý a na dohled mu byl Honza Zemaník.

Zatímco o prvním místě bylo již prakticky rozhodnuto, o druhé se strhl boj. Honza Zemaník se dotáhl na Tomáše a v druhém výstupu na Ještěd již jde před něj. Je to zajímavý souboj. Tomáš Lichý po úspěšné zimní akialpové sezoně, ale asi ještě ne dost rozběhaný proti rozběhanému Honzovi Zemaníkovi s maratonem v nohách před dvěma týdny. Kdo bude druhý. Nakonec především seběh rozhodl a Honza Zemaník si doběhl pro zasloužené druhé místo a Tomáš Lichý skončil na třetím místě, když se zároveň stal mistem ČR v kategorii U23.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na celkovém šestém místě dokončil výborně běžící Tomáš Buryška, před kterého se v seběhu dostali dva polští závodníci. Sedmé a osmé místo obsadili dva beskydští běžci Tomáš Peter a Vítek Otevřel, kteří po volnějším začátku sesbírali v druhé části závodu mnoho pozic a po zásluze skončili v první desítce. Tu uzavřeli další kvalitní závodnícj Honza Mrázek a Dan Rubič.

Kompletní výsledky

V ženách při neúčasti loňské vítězky Anky Strakové a rozhodnutí Zuzky Kocumové na poslední chvíli nestartovat, se do role jedné z hlavních favoritek dostala Katka Matrasová. Jenže také poměrně na poslední chvíli se do závodu přihlásila nejúspěšnější běžkyně do vrchu posledních několika let Pavla Schorná a rázem se role favoritky změnila. A Pavla svou roli ustála opravdu s přehledem. Již do první černé sjezdovky šla první a na rozdíl od většiny ostatních s úsměvem. Kameny na Ještěd také již absolvovala s velkým náskokem na druhou Katku Matrasovou a i zde asi už nikdo nepochyboval, kdo bude vítězkou a mistryní Česka. Také Katka již v této pasáži měla dostatečný náskok na třetí Zuzku Krchovou a toto pořadí vydrželo až do cíle beze změn.

1. Schorná Pavla 02:23:06.5
2. Matrasová Kateřina 02:28:26.0
3. Krchová Zuzana 02:39:02.5
4. Rambová Marcela 02:43:59.0
5. Štalzerová Lada 02:45:57.8

Pozornost se ale upírala nejen na celkové pořadí, ale i na výsledky kategorie Junior (do 19 let) a U23 (20-23 let), pro které byl tento závod také Mistrovstvím Česka a zároveň prvním závodem, kde na sebe mohli upozornit z hlediska možné nominace na červencové Youth World Skyrunning Champs (Andorra).

To se beze zbytku podařilo a Davidovi Novákovi, který zcela suverénně zvítězil ve své kategorii, když na druhého Ondru Nezval (nějaké ty pády na trati ho trochu zdržely) měl v cíli náskok více než dvacet minut.

1. Novák David 02:12:04.0
2. Nezval Ondřej 02:32:29.5
3. Nekoranec Matěj 02:33:13.3

V nejmladších dívkách je situace taková, že bychom velmi rádi viděli na tratích podobný talent, jakým se projevila loni Naty Mynářová. Na Ještědu se na poslední chvíli přihlásila a objevila dcera Julie naší bývalé reprezentantky a výborné běžkyně zvláště na dlouhých tratích Kláry Rampírové. Při svém prvním startu na podobném závodě, kdy si musela nejprve nechat vysvětlit, co asi obnáší těch 1600m převýšení stylem, že to je asi tak dvakrát Lysá na 24km. Do tratě se pustila bez zábran a jako jediná z nejmladších holek se dostala pod 3 hodiny, když druhé Katce Argalášové dala asi čtyři a půl minuty.

1. Rampírová Julie 02:55:32.0
2. Argalášová Kateřina 03:00:03.8
3. Baxová Amanda 03:23:35.8

V kategorii U23 se podle startovky jevili jasně dva favorité. V mužích Tomáš Lichý a v ženách Eva Galaczová. Ta bohužel musela start pro problémy s kolenem zrušit a doufám, že se dá do pořádku tak, aby mohla svou formu ukázat ještě před posledním termínem nominace na MS mladých, které je bezprostředně po Kraličák SkyRace® 1.7.2017.

Kategorii U23 vyhrál a zaslouženě mistrem Česka v SkyRace® U23 se stal Tomáš Lichý. Druhý v mistrovství skončil pěkně běžící Tomáš Křivohlávek (před něj se dostal jen polský závodník Kamil Lesniak, který skončil celkově pátý). Třetí pak v mistrovství doběhl Tomáš Fárník, který to asi ani nečekal a tak nevydržel do vyhlášení a převzetí ceny. Věřím, že mu ji Honza Dušánek jako ředitel závodu dodatečně zašle.

1. Lichý Tomáš 02:05:56.7
2. Křivohlávek Tomáš 02:13:19.0
3. Fárník Tomáš 02:19:22.5

Při neúčasti favoritky Evy Galaczové neměla ve své kategorii Eva Žáčková konkurenci a bez problémů si doběhla pro vítězství a mistrovský titul v kategorii ženy U23, když na druhou Barboru Cichou měla náskok skoro sedmnáct minut.

1. Žáčková Eva 02:51:00.8
2. Cichá Barbora 03:07:55.8
3. Novotná Markéta 03:12:31.8

Jistotu nominace na World Youth Skyrunning Champs v Andoře si tedy zde vybojovali David Novák, Tomáš Lichý a Tomáš Křivohlávek. Věřím, že další nám ukáží svou formu nejpozději do 1.7.2017, kdy bude nominace na toto MS definitivně uzavřena.

První muž Ondra Fejfar a první žena Pavla Schorná svým vítězstvím zároveň splnili nominační kritérium pro MS IAU (World Trail Champs) 10.6.2017 – Badia Prataglia, Itálie.

Pokud si rozmyslí možnou účast, rád bych, kdyby mě mohli kontaktovat nejpozději do 5.5.2017 tedy do závodu Perun SkyMarathon®, který je jako další Mistrovství Česka druhým kvalifikačnm závodem. Uvítám i případnou negativní odpověď, aby bylo jasno, kolik míst pro nominaci je k dispozici.

První závod skyrunning sezony 2017 v Česku máme tedy za sebou a myslím velmi úspěšně. Za to patří dík nejen skoro bezchybné organizaci týmu kolem Honzy Dušánka, ale i vám všem, kdo jste v sobotu bojovali na trati. Bez ohledu na to, jestli na čele, v poli nebo jste uzavírali závod. Bez vás by se to prostě neobešlo.

Díky také za možnost použít kromě pár mých vlastních i fotky dalších fotografů (Lukáš Podolák, Michal Dobiáš, Jiří Bošek a Lukáš Budínský). Těch bylo letos na trati opravdu hodně a občas nebylo snadné rozhodnout, kterou a od kterého vybrat.

Určitě navštivte rozsáhlou fotogalerii ze závodu, kde se pravděpodobně většina z vás najde na http://sportshots.cz/jested-skyrace-2017/

A vám všem, kterým se závod líbil, připomínám, že stejný tým pořádá 2.prosince další vydání Winter Ješted SkyRace®.

A kdo by snad nechtěl na další akci z rukou týmu Honzy Dušánka čekat tak dlouho, má ještě možnost se přihlásit na tréninkový kemp (TRAILCAMPS), který proběhne 16.-21.5. v Rakousku a věřím, že bude stát zato. Nakonec na poslední podobný kemp v Krkonoších jsem neslyšel negativní ohlas. Je velká pravděpodobnost, že tam s Ankou a naší holčičí smečkou také budeme.