SWS 2017 odstartovala v Číně

Podobně jako loni odstartovala letošní 2017 Migu Run Skyrunner® World Series v Číně na závodě Yading Skyrun. Tento první závod kategorie Sky Classic s délkou 29km a převýšením 2345m má nejvyšší bod v úctyhodné výšce 4664m.

Pořadatelem je CMA (China Mountaineering Association), která je součástí společnosti titulárního partnera SWS Migu Run a předkládá i kandidaturu na pořádání World Skyrunning Champs 2018.

Čína je daleko, náklady na účast tedy vyšší než jinde a ne každý má výhodu finančně velmi silného týmu nebo nabídky hrazení výloh od pořadatele. Letošní závod se obešel bez české účasti a nestartovala zde ani většina jmen závodníků a závodnic, které vídáme v popředí výsledkových listin na jiných závodech.

Body do SWS tedy podobně jako loni visely „proklatě“ nízko. Ano, na čelných pozicích byli skvělí běžci a vítězství po loňském ročníku obhájili Američanka Megan Kimmel a Nepálec Bhim Gurung (ten dokonce v rekordu, když svůj loňský čas překonal o zhruba 13 minut).

Ze 132 mužů ve výsledkové listině bylo pouze devět běžců s původem mimo Asii a již desátý v pořadí měl skoro hodinovou ztrátu na vítěze tedy více než 30% …

V ženách byla situace podobná. Ze 75 žen ve výsledkové listině byly pouze čtyři ženy z neasijských destinací a hodinovou ztrátu na vítězku měla již pátá žena v pořadí.

Tedy závod měl v průměru velmi slabou konkurenci a i počet startujících byl v porovnání s ostatními závody SWS, které bývají často vyprodány dlouho před startem, vcelku tristní. Vždyť i naše jarní závody Ještěd SkyRace® a Hyundai Perun SkyMarathon® mají více než dvojnásobnou účast 🙂