Mistrovství Česka Ultra SkyMarathon® 2017 zná vítěze

Po ukončení závodu L4L připadla letos volba MČR v Ultra SkyMarathon® na závod Nezmar UltraSkyMarathon®. V záplavě různých ultra trailů v Česku jediném závodě letos, který se vešel do parametrů, aby mohl být považován za skyrunning závod. Na nové trati, která nakonec podle měření na hodinkách řady závodníků měla něco pod 90km, vyhráli vítězové mužské i ženské kategorie s velkým náskokem.

Maky v rámci daných možností (především kapacitních) udělal pro závod, co mohl nejvíc a spolu s jeho nepočetným týmem myslím zajistil pro závodníky podporu na trati a na občerstvovačkách tak, že vše klaplo. Spolu s nádherným počasím, o kterém si na Perunu většinou jen může nechat zdát, připravil východní cíp Beskyd závodníkům závod po nádherné trati, vedoucí ne tolik okoukanými a oběhanými trasami.

Bohužel nešťastný souběh několika trailových akcí ve stejný víkend způsobil méně početné startovní pole než by si jak pořadatel, tak partneři závodu jistě představovali.

Věřím, že pro příští rok se nám s pořadatelem podaří vytipovat vhodnější termín a do závodu nastoupí mnohem více závodníků. Tato nová trať si to určitě zaslouží.

I přes toto omezení startovního pole však konkurence především v mužích byla velmi vysoká.

Již zhruba za 20.km ve stoupání sjezdovkou roztrhal čelo závodu Zdenda Kříž svým nástupem. Pozdější vítěz Mára Causidis ho dorazil a společně pak pokračovali tvrdým tempem (tempo se dostávalo někdy až ke 3:40/km) a navyšovali svůj náskok. Na Malém Stožku již měli na dvojici pronásledovatelů (Standa Najvert a Honza Bartas) zhruba pět minut náskoku.

Zdenda Kříž, který po ještě volněji pojaté Transvulcanii by rád dosáhl na přední místa v dalším závodě SWS Ultra Sky (Scenic Trail), cíleně ukončil závod za 50. km aby pošetřil síly na závod konaný jen za dva týdny po MČR.

Mára pak nic na svém tempu neslevil a v cíli byl jako jediný v čase hluboko pod deset hodin v čase 9:26:25 a s náskokem zhruba 40 minut na další v pořadí. Mára si tak vyběhl přímou nominaci na European Champs v Ultra Sky na závod High Trail Vanoise ve Val d‘Isere v počátku července. Pokud udrží současnou formu, věřím, že se můžeme těšit na jeho výsledek.

Jako druhý se v cílovém prostoru objevil Standa Najvert, který předpokládal, že má za sebou díru.

Jako predátor za zvěří však po něm zezadu šel Tomáš Peter a kdyby diváci Standu na něj neupozornili, snad by ho měl ještě šanci na cílové rovince dát. Standa Najvert doběhl v čase 10:05:25 a Tomáš Peter 10:05:28.

Čtvrtý doběhl výborně a vyrovnaně běžící Richard Šebesta a pátý pak nestárnoucí Aleš Palko.

V ženském závodě si pro zasloužené vítězství doběhla pravidelná účastnice Sky závodů v Česku Martina Hampejsová. Jako jediná z žen se dostala pod 13 hodin a její čas na úrovni 12:30:10 byl podobně jako u mužského vítěze o parník před dalšími v pořadí.

Druhá v ženách doběhla Marie Zelená za 13:02:20 a bronz vybojovala Kristýna Chmelková časem 13:10:32.

Zvláštní zážitek si odvezla z Nezmara čtvrtá žena celkově a třetí v kategorii do 39 let Markéta Konečná. Když v tělocvičně, kde byla šatna, zazmatkovala a snažila se dostat ven na start jinými než odemčenými dveřmi, nejprve volala z okna, že je zamčená, aby se startem počkali a odemkli jí. Při odpočítávání startu již nevydržela a odstartovala do závodu skokem z okna. 🙂