Kraličák SkyRace® se zabydluje v začátku prázdnin

První prázdninovou sobotu 1.7.2017 se v pěkné horské obci Hynčice pod Sušinou konal druhý ročník Kraličák SkyRace®. A myslím, že úroveň se opět od loňského roku zvedla a organizační tým pod vedením otce a syna Petrů Linhartových dostává závod na velmi dobrou kvalitu. A zdá se, že se tento závod stane jakýmsi skyrunning uvítáním prázdnin. Předběžně si můžete pro příští rok poznamenat datum 30.6.2018.

Také konkurence byla i přes začínající prázdniny a rozjetou sezonu velmi slušná. Dílem se o to zasloužily asi i pozitivní reference z loňska, snad i 20% bonifikace do hodnocení Skyrunner® Czech Series a v kategoriích mladých pak poslední šance na to dostat se do nominace na Youth World Skyrunning Champs (Andorra).

Počasí bylo k závodníkům milosrdnější než loni, kdy panoval tropická vedra. Kdyby nepřišel poměrně prudký déšť právě v době vyhlášení výsledků, dalo by se říct, skoro ideál.

V závodě jsem favorizoval naše reprezentanty Honzu Zemaníka a Toma Buryšku. Když se před závodem přijel registrovat i Tomáš Maceček, měl jsem za to, že to bude mezi těmito třemi zajímavý souboj. Nakonec o vítězství dokázal bojovat pouze Tomáš Buryška, když doběhl druhý za vítězným Jirkou Petrem se ztrátou 46 sekund. Vítěz Jirka Petr běžel opravdu dobře a překonal loňský rekord Jirky Čípy o 47 sekund a i druhý Tomáš Buryška byl ještě o sekundu rychlejší, než loňský vítěz.

Třetí doběhl již s odstupem více než minuty a půl Radek Hübl.

Tomáš Maceček pak obsadil až páté místo, když ho předstihl výborně běžící vítěz U23 Tomáš Křivohlávek. Věřím, že udrží nebo ještě vygraduje formu na Andorru.

Honza Zemaník pak doběhl až na celkovém 37. místě, když před ním doběhly i první dvě ženy.

Spolehlivě zaběhl i David Novák v Juniorech. Jak se čekalo zvítězil, doběhl celkově sedmý a i on snad bude bojovat v Andoře o kvalitní výsledky.

V U23 si vyběhl nominaci na MS Tomáš Hunčovský a v kategorii Youth B Ondra Jílek a Ondra Nezval.

V ženách se zdálo jasné, že o prvních dvou místech se rozhodne mezi Adélou Stránskou a Ankou Strakovou. Anka čekala, že Adéla bude rychlejší do kopce a věřila ve svou šanci v druhé půlce závodu po překonání vrcholu Kraličáku, kde převažují seběhy. Ukázalo se, že první předpoklad se ukázal správný a Adéla opravdu šla do vedení.

Škoda, že si Anka v začátku seběhu z Kraličáku vymkla kotník a musela jít následující seběhy do cíle volněji. Mohl to být pěkný souboj. Adéla si své vítězství zasloužila a běžela závod velmi dobře. Ženský rekord z loňského roku Kristýny Chmelkové zlepšila o skoro 30 minut.

Eva Žáčková s Bárou Cichou bojovaly v kategorii U23 až do cíle o vítězství a i o šanci jet do Andorry. Nakonec je v cíli dělilo jen 25 sekund a do Andorry jedou obě.

Nominaci do Andorry v kategorii Youth B si dobrým výsledkem vybojovala i Katka Argalášová.

V nejmladší kategorii Youth A potvrdil dobrou výkonnost Matyáš Urban a po zásluze bude bojovat v Andoře na svém prvním šampionátu.

O konečné nominaci na Youth World Skyrunning Champs 2017 se dočtete v dalším samostatném článku.