Youth World Skyrunning Champs Andorra – CZE nezklamalo

Již potřetí se český mladý tým zúčastnil Youth World Skyrunning Champs, když první ročník v Itálii byl ještě neoficiální (testovací). Tak jako v předchozích letech jsme zde měli jeden z nejpočetnějších týmů a jsem rád, že i díky našim partnerům Bohemia Industry a ATEX Sportswear si to může naše asociace dovolit.

Celkově byli letos do závodu přihlášeni závodníci a závodnice z 15 zemí světa. Na některou z medailí dosáhlo devět týmů z přihlášených a naši mladí skončili v celkovém hodnocení národů na velmi pěkném pátém místě, když za námi skončili reprezentanti USA, Francie, Japonska, Portugalska a dalších šest zemí, které nezískaly medaili. Zcela bezkonkurenčně první bylo Španělsko následováno silnou Itálií. Třetí Švýcarsko resp. čtvrtá Andorra získali sice méně medailí než my, ale na rozdíl od Česka získali jejich reprezentanti zlato a to je posunulo v pořadí před nás.

Ve čtvrtek dopoledne všichni odlétáme do Barcelony a po docela dlouhém čekání na další autobusový spoj se do hotelu v La Massana dostáváme asi v 19:45.

Právě čas na večeři a následující odpočinek a přípravu před pátečním Vertical Kilometer®. A řekl bych, že již první večeře dala znát, že s jídlem na hotelu opravdu nebude problém.

V pátek ráno se přesouváme transferem busem zajištěným pořadatelem od hotelu na start. Část kluků to nestíhá a tak si dají neplánovaný rozklus do asi 3km vzdáleného Arinsalu.

Ze spodní stanice lanovky ve výšce 1550m se vybíhá v 30“ intervalech přes jednu občerstvovačku až na kamenitý vrchol Alt de la Capa v 2570m. Do pasáže trati před posledním stoupáním se dostávám se skvělým fotografem Ianem Corlessem a využívám jeho profesionální oko pro nalezení nejlepšího místa pro focení s dobrým pozadím a světlem.

Startuje se systémem dívky před kluky a mladší před staršími. První se tedy kolem mě rvou nahoru Katka Argalášová, Bára Cichá a Eva Žáčková. Tyto kategorie jsou docela zajímavě vyrovnané. Bára nokenc vybojuje první naši medaili v bronzu a Katka i Eva dobíhají čtvrté jen s velmi malými ztrátami na podium. A tedy i velmi dobrou pozicí pro hodnocení kombinace s nedělním SkyRace®.

Naši kluci na VK na medaili nedosáhli, ale přiznejme, že v klucích byla přeci jen o poznání větší konkurence a zvláště tato disciplina se v Česku ne úplně snadno trénuje. Takové souvislé kopce prostě zde nemáme a naši mladí musí zkusit sesbírat zkušenosti účastí na závodech v zahraničí.

Přesto ani zde nepropadli a v TOP10 doběhli Matyáš Urban (9), David Novák (8) a Tomáš Hunčovský (7).

VÝSLEDKY VK

V sobotu je den odpočinku. Většina z nás se jde podívat na trasu seběhu z občerstvovačky na Pla De la Estany do cíle, kde se na cca 4,5km sebhne více než 500 metrů a může se zde ještě dost rozhodovat.

Já se pak odpoledne musím zúčastnit výročního mítinku ISF, který letos nebyl rozhodně nudný a informace o výsledcích tohoto mítinku dám na web co nejrychleji po jejich oficiálním potvrzení.

V neděli ráno je start závodu MS v 9:00 a všichni stíháme transfer busem do Arinsalu. V 8:30 zde startuje Comapedrosa SkyRace®, závod letošní SWS a tak zde lze vidět řadu TOP běžců a běžkyň, kteří mohou být motivac pro naše mladé závodníky.

Mezi startujícími v tomto SWS závodě je Jan Margarit, který v pátek jasně zvítězil na VK, ale dnes logicky preferoval závod SWS, kde má stále otevřenou šanci na celkové vítězství nebo přinejmenším výborné umístění. Ukázalo se, že zvolil dobře. Závod přesvědčivě vyhrál o více nž šest minut před Marcem de Gasperim a rekord závodu překonal o více než deset minut. Podobně jako to umí na trati, dokázal se odvázat i po společné večeři účastníků MS mladých 🙂

Před startem jdu na Pla de la Estany zkusit udělat opět pár fotek našich reprezentantů.

Po těžkém stoupání od startu v 1550m na nejvyšší bod trati Pic de les Fonts 2748m následuje neméně těžký, prudký a tecnický seběh na Pla de la Estany. Zde ve výšce slabě přes 2000m se trať obou závodů dělí. Comapedrosa SkyRace® pokračuje rovně na vrchol nejvyšší hory Andorry, mladí zahybají doleva a sbíhají posledních asi 4,5km do cíle.

Rozdíly v tom, jak zde jednotliví závodníci a závodnice vypadají, jsou značné. Je vidět, že naši reprezentanti do závodu dali, co v nich momentálně bylo. Přesto to ve většině případů na běžce ze zemí s vysokými horami (Španělsko, Itálie, Švýcarsko) nestačilo.

Nejlépe se závod vydařil Katce Argalášové. Ta zaběhla ve své kateegorii krásný závod, nestačila pouze na vítěznou Španělku a doběhla si pro stříbro. Navíc svým časem přeskočila v celkovém pořadí běžkyně, které na VK doběhly první a druhá a zaslouženě si tak odnesla kromě druhého místa za Sky i stříbrnou medaili za kombinaci.

Pro medaili v kombinaci si doběhla také Eva Žáčková. Ta sice skončila na VK čtvrtá za Bárou Cichou, ale na Sky se i se svým čtvrtým místem dostala v součtu časů na krásné třetí místo v kombinaci. Určitě si bude cenit o to víc, že bylo opravdu těžce vydřené, když doběhla se servanými puchýři na chodidlech, po ošetření musela použít i kolečkové křeslo a nemyslím si, že by si teď doma hned šla zaběhat.

Z kluků se pak nejvíce dařilo těm, kdo doběhli v TOP10. Maty Urban v Youth A skončil šestý necelých pět minut od podia. Davidovi Novákovi na sedmém místě v Youth B scházelo do bronzu něco málo přes čtyři minuty a jako desátý zde doběhl ještě Ondra Jílek.

V U23 se do TOP10 dostali oba naši závodníci Tomáš Křivohlávek (7) a Tomáš Hunčovský (9).

VÝSLEDKY SKY

Díky všem za jejich bojovnost a věřím, že tato MS budou motivací nejen jim, ale i dalším mladým závodníkům k tvrdému tréninku a snaze v horách v roce 2018 ukázat, že i přes absenci vysokých hor je potřeba s českými závodníky stále počítat.