Festival závodů v Glen Coe a předposlední díl české Serie

Třetí zářijový víkend se odehrál festival závodů SWS i VKWC ve skotském Glen Coe. Čtveřice závodů (VK, SkyClassic, Sky Extreme i Ultra Sky) se zúčastnilo více než 1300 závodníků a závodnic.

Nechyběli mezi nimi ani zástupci Česka a členové naší reprezentace.

V pátečním Salomon Mamores VK zvítězili Stian Angermund-Vik a Laura Orgué a svá vítězství si zopakovali i v dalším závodě Salomon Ring of Steall SkyRace.

Z českých zástupců se v těchto dvou závodech nejvíce dařilo v pátečním VK Ondrovi Fejfarovi na osmém místě a Tomáši Macečkovi na také bodovaném 19. místě.

V Salomon Ring of Steall pak Tomáš Maceček doběhl na výborném 12 místě a nechal za sebou i stále vynikajícího veterána Marco de Gasperiho. Také Báře Kožnarové se závod povedl a získala si body do SWS za své pěkné 11. místo.

V závodě Ultra Sky Salomon Ben Nevis Ultra byla větší konkurence na čele ženského pole než mužského a tak si pro vítězství doběhl domácí Donald Campbell. O kvalitě/nekvalitě mužského pole svědčí pak to, že vítězka Nepálka Mira Rai vracející se do závodů po zranění doběhla na celkovém pátém místě. Jediná naše zástupkyně v závodě Hana Krajníková bohužel nedoběhla.

Posledním ze čtveřice závodů byl možná nejsledovanější závod kategorie Sky Extreme s délkou 55km, převýšením 4746m ale především velkou technickou náročností závodu.

Zde dvojice Kilian Jornet a Emelie Forsberg ukázali ostatním, že toto je druh závodu, který se jim líbí. Zvítězili v nových rekordech tratě.

Z Česka se závodu zúčastnili Jan Červinka, který doběhl v čase 9:56:02 a Zuzka Urbancová, která vybojovala 14. místo mezi ženami s časem 10:42:06.

Do Andorry na MS mladých se kvůli nemoci nedostal výborný sportovní fotograf Lukáš Budínský. Udělal si tedy alespoň víkend do fotogenického Skotska a já mu děkuji za pár krásných fotek našich reprezentantů z těchto závodů.

Na webu závodu snad časem budou oficiální výsledky všech závodů, které v pondělí 18.9. zde ještě nebyly v plné míře.

Děkuji za možnost použít fotografie od Ian Corless (iancorless.org)

V Česku se pak v neděli 17.9.2017 na Ještědu v rámci závodního seriálu KTRC běžel předposlední, sedmý díl Bohemia Industry Skyrunner® Czech Series i ATEX Skyrunner® Czech Series Junior a U23.

Závod mužů pro mnohé poměrně překvapivě a jasně ovládl domácí Robert Heczko z AC Slovan Liberec před reprezentanty Tomášem Buryškou a Davidem Novákem, kteří bojovali o druhé a třetí místo až na cílovou čáru.

V ženách se očekával boj mezi dvěma reprezentantkami Zuzkou Krchovou a Ankou Strakovou. První zmiňovaná však nenechala nic náhodě a již v prvním stoupání na Ještěd si vybudovala solidní náskok, který Anka již v dalším průběhu a jejích oblíbených sebězích nedokázala eliminovat. Zvítězila tedy Zuzka před Ankou a na třetím místě již s větší ztrátou finišovala Klára Jakešová.

Poslední dějství české Serie se odehraje v Beskydech v Čeladné a stále je ještě o co bojovat v celkovém pořadí.