European Skyrunning Champs finišuje

Velký a silný devítičlenný tým odletěl minulý týden do Baskicka do obce Zeanuri na druhý díl letošního evropského šampionátu Europaen Skyrunning Champs Sky Classic. Šlo o závod Gorbeia Suzien Ternua s délkou 31km a převýšením 2400m.

Na trati, kde se kromě obvyklých baskických nepříjemných skalek závodníci museli vypořádat i se spoustou bahna, si naši nevedli vůbec špatně a ukázali, že právem Česko patří k širší světové špičce.

V mužích se nejvíce dařilo Jirkovi Čípovi, který finišoval na osmém místě. Hned za ním devátý doběhl spolehlivý Ondra Fejfar a moc pěkný výkon v povedeném závodě ukázal Milan Janata svým dvanáctým místem, který byl do týmu nominován na poslední chvíli i na základě jeho dobré podzimní formy a vítězství na těžkém italském závodě Misurina SkyMarathon®.

Nezklamali však ani ostatní. Pavel Brýdl si doběhl pro pěkné 26. místo a Tomáš Křivohlávek při své premiéře v hlavním repre týmu doběhl 35. Na výkonu Jirky Petra a jeho 47. místu se asi ne zcela pozitivně promítl jeho velmi povedený a vítězný půlmaraton na silnici v Košicích necelý týden před jeho startem na ME. Silnici s horami určitě lze kombinovat, ale ta jen šestidenní pauza po rychlém závodě je zřejmě málo.

Také naše ženy zde rozhodně nezklamaly. Jako nejlepší z našich doběhla Zuzka Krchová na sedmém místě a bude to opět ona, kdo i příští víkend v Limone bude bojovat o umístění a body pro tým na trati Vertical Kilometer®. Asi více od závodu očekávala Míša Mertová, která se umístila na pěkném 12. místě. Její kvality ji ale před závodem pasovaly na mnohem vyšší příčky ve výsledcích. Katka Matrasová se umístila na 18. místě. I jí asi terén ne úpně sedl a pravděpodobně by měla i na lepší pozici.

Všem patří díky za velmi dobrou reprezentaci.

CELKOVÉ VÝSLEDKY

Kratší video ze závodu

Každopádně po průběžném třetím místě po ME v Ultra Sky ve Val d‘Isere náš tým jasně přeskočil doposud druhou Francii a figuruje na aktuálním druhém místě za vedoucím a suverénním Španělskem. V Limone budou o udržení tohoto krásného druhého místa a obhajoby této pozice z loňského MS ve Španělsku bojovat Zuzka Krchová, Ondra Fejfar a David Novák v třetím dílu ME na trati Vertical Kilometer®. Zatím to vypadá na slušnou předpověď počasí a zdá se, že po dvou letech, kdy se běžela náhradní trať, se závod opět přesune na originální trasu, kde jsou i stupy po kramlích, velmi úzké úseky trati bez možnosti předbíhání a kde je zakázáno použití holí. Velmi zde tedy rozhoduje o výsledku nejen výkon na samotné trati, ale i pozice na startu a pozice v jaké závodníci naběhnou do terénu.