Kalendář pro VKWC představen

Za minulé roky jsme si mohli přivyknout, že SWS zahrnovala distance Sky, Ultra Sky a VK. Nedávno k těmto třem základním kategoriím přibyla serie pro Sky Extreme.

Jako velká a pro mě nečekaná a zatím ne plně pochopitelná novinka bylo ohlášeno vyřazení VK z SWS a zřízení zcela samostatné soutěže (okruhu) pro tento druh závodů, která nese název VERTICAL KILOMETER® WORLD CIRCUIT.

Předpokládám, že vznik nové soutěže byl motivován především z hlediska marketingu, kdy VK v SWS přeci jen nehrálo tu nejdůležitější a nejviditelnější roli a mohlo se zdát, že je tak troochu ve stínu mnohem více popuárníích distanc Sky a Ultra Sky.

V kalendáři, který vidíte níže, najdete pro letošníí rok 17 závodů v osmi zemích.

Podobně jako tomu bylo i v předchozích letech, jsou zde zařazeny často VK, které se konají společně v rámci jednoho víkendu s jinými závody SWS. To je samozřejmě výhoda pro ty závodníky a závodnice, kteří nebudou úplnými specialisty na VK jako například Ferran Teixido nebo Urban Zemmer. Umožní to spojit cestu na jiný závod SWS s účastí i na závodu VKWC. Takových možností v sezoně je deset, i když ne všechny jsou optimální. Například spojení Ultra Sky a VK nebývá u běžců tak úplně běžné a tato spojení se vyskytují na třech místech.

Samozřejmě, jak se to dá sledovat v minulosti a i u jiných disciplin, lze v termínovce vytipovat závody, kde dobré body budou velmi těžko získatelné, na druhé straně jsou zde i závody, kde se zdá, že body budou viset podstatně níže.

Minulý rok v SWS v distanci VK zářil Ondra Fejfar, který zde zaběhl několik velmi povedených závodů včetně premiérového vítězství v SWS v závodě The RUT v USA. Do posledního závodu bojoval o umístěn v první trojce a nakonec byl hodnocen na výborném celkovém pátém místě.

Letos se do celkového hodnocení serie VKWC hodnotí šest nejleších výsledků a to znamená, že pro dobré umístění je potřeba objet minimálně tento počet závodů, ale spíše tak ještě o dva více, protože ne každý závod vyjde na 100%. Je otázkou, jestli Ondra nebo někdo další z Česka si na takovou tůru troufne. Kromě toho, že to předpokládá udržet výbornou formu po velmi dlouhou dobu v rámci celé sezony, je taková výzva velmi náročná i časově a finančně. Troufnu si říci, že bez konkrétní a podstatné pomoci nějakého silného partnera to je málo pravděpodobné.

I tak si ale myslím, že pár našich reprezentantů některé závody navštíví a alespoň na těchto jednotlivých se pokusí o slušný nebo výborný výsledek tak, aby loňská Ondrova stopa v disciplině Vertical Kilometer® a ani výborné výsledky ve VK Ivy Milesové v minulosti nezapadly a edaly zapomenout, že i v Česku, kde nemáme jediný takový závod, lze najít kvalitní závodníky.

A pokud by se snad někomu podařilo dostat v celkovém hodnocení do první trojky, jsou zde jak pro muže tak pro ženy připraveny ceny v hodnotě 2500, 1500 a 1000 Euro.

2017 VERTICAL KILOMETER® WORLD CIRCUIT kalendář

7.5.2017 Trentapassi Vertical Race, Marone, Brescia, Italy

11.5.207 Transvulcania Vertical Kilometer®, Tazacorte, La Palma, Spain

26.5.2017 Zegama-Aizkorri Kilometro Vertical®, Basque Country, Spain

4.6.2017 Santana Vertical Kilometer®, Madeira, Portugal

11.6.207 KM Vertical® Fuente Dé, Cantabria, Spain

16.6.2017 Santa Caterina Vertical Kilometer®, Sondrio, Italy

7.7.207 Kilomètre Vertical® Face De Bellevarde, Val d’Isère, France

9.7.2017 Vertical Cabanera, Capdella, Spain

20.7.2017 Dolomites Vertical Kilometer®, Canazei, Italy

29.7.2017 Red Bull K3, Rocciamelone, Susa, Italy

4.8.2017 Blåmann Vertical, Tromsø, Norway

1.9.2017 Lone Peak Vertical Kilometer®, Montana, USA

15.9.2017 Salomon Mamores VK, Glen Coe, UK

1.10.2017 Verticale du Grand Serre, Cholonge, France

6.10.2017 Pico Mountain VK, Azores, Portugal

13.10.2017 Grèste de la Mughera Vertical Kilometer®, Limone Sul Garda, Italy

21.10.2017 Kilomètre Vertical® de Fully, Switzerland

Tučně označeny závody s 20% bodovou bonifikací

Zeleně označeny závody konané v rámci víkendu a jiných závodů SWS


Děkuji za možnost použít foto z webu skyrunning.com a od IanCorless.com

Napsat komentář

*

Enter Captcha Here : *

Reload Image