„Legenda“ Perun je opět tady

V sobotu 6.5.2017 bude v 9:30 v Oldřichovicích u Třince odstartován závod, který se stává v Česku již skyrunningovou legendou.

Hyundai Perun SkyMarathon® byl v roce 2014 prvním oficiálním skyrunning závodem v Česku a již od prvního ročníku bylo jasné, že to je výborný závod s velkou oblibou u závodníků z celé republiky a i závodníků z blízkého Polska.

Letos se uskuteční již jeho čtvrtý ročník a jako při všech minulých opět jako Mistrovství Česka v SkyMarathon®. A tento závod si mistrovství určitě zaslouží. Prakticky vždy se zde schází ta nejlepší česká konkurence.

Letos však přeci jen něco bude jinak. V mužích zřejmě vyhraje po třech letech někdo jiný než Honza Zemaník nebo Tomáš Lichý. A v ženách asi po třech letech nebude na bedně Anka Straková a neobhájí svá vítězství z předchozích dvou ročníků.

V mužích by pravděpodobně hodně lidí přálo vítězství Pavlovi Brýdlovi, který ve všech předchozích ročnících ukázal velmi vyrovnané výkony a vždy doběhl na druhých místech.

V ženách má podle mě největší šance na vyrovnání počtu vítězství Anky Míša Mertová, která vyhrála premiérový ročník v roce 2014.

A pro připomenutí, jak skončily předchozí tři ročníky:

2014

Jan Zemaník, Pavel Brýdl, Jan Mrázek

Michaela Merová, Hana Krajníková, Anna Straková

2015

Tomáš Lichý, Pavel Brýdl, Tomáš Maceček

Anna Straková, Zuzana Krchová, Hana Holoubková

2016

Jan Zemaník, Pavel Brýdl, Tomáš Lichý

Anna Straková, Kateřina Matrasová, Denisa Krejčiříková

Rekordy závodu:

Jan Zemaník 3:53:14 (2016)

Anna Straková 4:40:32 (2016)

Koho tedy uvidíme na startu a na koho se zaměřit ?

MUŽI

O vítězství by asi mohli bojovat především „korunní princ“ závodu Pavel Brýdl a Jirka Čípa, který toho v skyrunningu sice tolik neodběhal, ale když už tak výborně. Vyhrál Dolomiti Ultra Trail, loni suverénně Kraličák SkyRace® a jen seběhnutí z tratě těsně před cílem a několikaminutový kufr ho připravil o jasné vítězství na KTRC Krkonošském SkyMarathonu. O pozice na bedně budou bojovat určitě i další členové Czech Skyrunning Team Tomáš Buryška, Mára Causidid, Tomáš Maceček, Libor Trtek. Vpředu určitě kromě dalších reprezentantů Vítka Otevřela a Aleše Palka lze čekat Tomáše Blablu, Dana Hájka, Oldu Kokoška, Standu Najverta, Dana Rubiče. Ze záplavy polských běžců může do pořadí na čele také někdo zasáhnout. Určitě se nabízí například Pawel Krawczyk, čtvrtý z Ještěd SkyRace®. Ze Slovenska pak si pro pěkné umístění může přijet Matúš Vnenčák.

ŽENY

V ženách je škoda, že nakonec nedojde k boji o prvenství mezi jedinými vítězkami minulosti Ankou Strakovou a Míšou Mertovou. Anka již předpokládala start na Perunu, ale sníh a dětské neštovice v pensionu v Rakousku, kam se chystala dva týdny před Perunem potrénovat v kopcích tento trénink zhatil. A možná dobře, protože ve stejném týdnu pak si musela nechat trhat zub a bylo po plánech.

Jako hlavní favoritku tedy vidím Míšu a bude zajíímavé sledovat, jak se vyvine situace za ní, kde si to o bednu může rozdat několik výborných a dobrých běžkyň. Šanci mají jistě medailistky z minulosti Hanka Krajníková, Katka Matrasová, Denisa Krejčiříková. Jsem zvědav na Ladu Štalzerovou, které se Ještěd nevyvedl podle představ a byl pro ni asi také přeci jen krátký. Do boje o přední místa se určitě budou snažit promluvit Ivona Krejčiříková, Kristýna Chmelková, Bára Kožnarová nebo Tereza Gecová.

I když je Perun samozřejmě jiná distance, než SkyRace®, který je na programu Youth World Skyrunning Champs (Andorra), uvidíme na startu i několik kvalitních juniorů a běžců kategorie U23, kteří budou mít snahu se minimálně dobře ukázat a posílit tak své šance na nominaci na toto MS. Uvidíme tak například Tomáš Farníka, Ondru Nezvala, Matěje Urbaczku nebo nejmladšího z adeptů na nominaci na MS Matyáše Urbana. Z ženského pole se bude chtít ukázat adeptka na nominaci do Andorry v U23 a vítězka kategorie U23 na Ještědu Eva Žáčková.

Můžeme se tedy těšit na mnoho zajímavých soubojů, snad i nějaká překvapení. A také na to, jestli se již letos bude rozhodovat o pozicích na bedně během trati nebo až na Makyho „Grande finále“.

V závodě nepůjde jen o hodnotné ceny, které Maky sehnal. Nepůjde dokonce jen o podobné skleněné trofeje pro první tři muže a ženy v pořadí MČR, ale bude se bojovat i o nominace na European Skyrunning Champs v Sky Classic v Baskicku, které proběhne 7.října 2017.

Přímou nominaci na toto Mistrovství Evropy získají první dva muži a vítězná žena.

První dva muži a teoreticky i tři resp. první žena a teoreticky i druhá žena pak získají i nominaci na TRAIL WORLD CHAMPIONSHIPS IAU, který se odehraje v Itálii 10.6.2017.

Napsat komentář

*

Enter Captcha Here : *

Reload Image