Nádherné mistrovství Česka na Perunu

S největší pravděpodobností naposledy na původní trati se v sobotu 6.5.2017 běželo Mistrovství Česka v SkyMarathon® na vůbec prvním oficiálním skyrunning závodě v Česku Hyundai Perun SkyMarathon®. Ředitel závodu Maky Žuška již obdržel zamítavé stanovisko pro některé úseky tratě pro příští rok a nyní jedná o podobě tratě na rok 2018. Je tristní vidět přístup některých úředníků ke sportu v přírodě. Zatímco plundrovat přírodu z často pouze komerčních důvodů mnohdy nevadí, zde je problém vést trasu závodu i po značené turistické cestě. Na házení klacků pod nohy doplatil již jiný velmi úspěšný závod v Beskydech L4L, tak věřme, že se Maky nenechá otrávit a příští rok se na Perunu zase sejdeme.

Ale teď se vraťme k samotnému závodu.

Po loňském slunci a krásném počasí pro diváky i běžce se Beskydy vrátily do svého normálu. Noční déšť, který se teprve ráno změnil „pouze“ na mlhu s viditelností tak 30 metrů a 100% vlhkostí vzduchu, dal vědět, že výjimky se opravdu konají jen velmi občas.

V 9:30 tedy skoro pětistovka závodníků a závodnic vydala z Oldřichovic do svahu a mlhy na Javoch. Z ní se pod vrcholem u chaty na Javorovém objevila vedoucí trojice, kde byli i dva hlavní favorité závodu Pavel Brýdl a Jirka Čípa. Jak může být závod v mlze ošidný však poznali brzy poté, když v seběhu do Gút přeběhli odbočku na trati a nadělili si snad pětiminutový kufr.

Na vrchol Javorového se tak pořadí zpřeházelo a první zde běžel Libor Trtek, následovaný Tomem Buryškou a Danem Rubičem. Jirka Čípa se zde objevuje na sedmém místě se ztrátou asi dvě a půl minuty na prvního a Pavel Brýdl dokonce až čtrnáctý s takřka čtyřminutovou ztrátou.

Oba však předvedou úžasnou stíhačku a nakonec si po Grande finále doběhnou s přehledem pro první a druhé místo. Vyrovnaným výkonem v celém závodě si pro třetí stupeň na bedně dobíhá Tomáš Maceček a opakuje tak své umístění z roku 2015.

Jirka Čípa s Pavlem Brýdlem si tak svým výkonem vyběhli i přímou nominaci na říjnový European Skyrunning Champs – Sky Classic v Baskicku i nominaci na červnové MS IAU v trailu v Itálii. Vzhledem k odmítnutí účasti ze strany Ondry Fejfara si třetí místo v týmu zajistil i Tomáš Maceček.

MUŽI

 1. Čípa Jiří 04:10:38

 2. Brýdl Pavel 04:13:03

 3. Maceček Tomáš 04:14:52

 4. Buryška Tomáš 04:16:18

 5. Causidis Marek 04:17:56

 6. Rubič Daniel 04:18:13

 7. Otevřel Vít 04:22:42

 8. Palko Aleš 04:28:12

 9. Peter Tomáš 04:28:22

 10. Trtek Libor 04:31:19

Také v ženském poli potvrdily roli favoritek Míša Mertová s Katkou Matrasovou. Výborným výkonem především ve střední části trati se Katka v Řece dostala až na kontakt s Míšou, ale ta v závěru nenechala nikoho na pochybách, že chce Perun vyhrát po svém vítězství v premiérovém ročníku i nyní. Nakonec si pro vítězství doběhla poměrně jasně s náskokem více než sedmi minut. Krásné třetí místo si rovnoměrným tempem v průběhu celého závodu zajistila Denisa Krejčiříková.

ŽENY

 1. Mertová Michaela 04:52:31

 2. Matrasová Kateřina 04:59:44

 3. Krejčiříková Denisa 05:23:46

 4. Kožnarová Barbora 05:34:00

 5. Krajníková Hana 05:39:22

Míša Mertová si vítězstvím zajistila přímou nominaci na říjnový European Skyrunning Champs – Sky Classic v Baskicku a spolu s Katkou Matrasovou také budou startovat na červnovém MS IAU v trailu v Itálii.

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY

Závod v opravdu náročných podmínkách, kdy části tratě byly velmi bahnité, dokončilo 342 běžců a běžkyň. Všem patří velká gratulace.

Díky pak patří Makymu a jeho celému týmu, který opět uspořádal krásný závod s výbornou atmosférou, skvělou konkurencí a nádhernými boji na trati.

Těším se na další ročník v 2018 a také na další Mistrovství Česka v Ultra SkyMarathon®, které se koná již 27.5.2017 na závodě Nezmar Ultra a kam doporučuji se registrovat všem, komu se líbil Perun a chce zkusit něco trochu delšího.

Díky za možnost publikace fotografií z RaceShots od Lukáše Podoláka a Jakuba Stryka.

Napsat komentář

*

Enter Captcha Here : *

Reload Image