Po dvou letech na Euro Champs ve Val d‘Isere opět bronz

Val d‘Isere a závod High Trail Vanoise (dříve Ice Trail Tarentaise) jsou pro české běžce dobrou lokalitou.

V roce 2015 se zde konalo stejně jako letos Mistrovství Evropy (Euro Champs v Ultra Sky). Anka Straková zde vybojovala třetí místo a všichni běžci českého týmu, kteří dokončili, bodovali. A ani letos tomu nebylo jinak.

Letos do Val d‘Isere jela menší výprava. Ženy zde zastupovala pouze Míša Mertová a Zuzka Urbancová, v mužích za Czech Skyrunning Team startovali jen Mára Causidis a Aleš Palko. Honza Bartas se na jaře vzdal reprezentace a nestartoval tedy za tým.

Ale i v této užší sestavě se zde neztratili.

Všichni začali rozumně, nepřepálili začátek s výstupem na ledovec Grande Motte a i to byl možná moment, který rozhodl o konečných výborných a dobrých umístění.

Nejvíce a medailově se dařilo Míše Mertové. Ta se od počátku držela kolem šesté pozice, kdy největší boj sváděla se Španělkami Evou Marií Moredo a Gemmou Arenas. Gemma nakonec nejvíce ztratila po druhém seběhu do údolí do Fornes. Ani Eva Maria na Míšu nestačila a tak si Míša zaslouženě doběhla pro celkové páté místo v závodě a bronzovou medaili v Mistrovství Evropy (před n skončily dvě Američanky Megan Kimmel a Hillary Allen).

Míša tak zopakovala medailovou pozici Anky z před dvou let. Ohlédneme li se zpět v krátké oficiální historii českého skyrunningu od roku 2013, pak pouze v roce 2014 jsme za pět let naší existence nezískali žádnou medaili z vrcholné soutěže MS nebo ME.

Do závodu jako český favorit pro mě nastupoval Mára Causidis a svou roli potvrdil. I on se v počátku nehnal nesmyslně dopředu. A bylo to asi rozumné. Neměl výhodu mnohých běžců v delší aklimatizaci na vysokou nadmořskou výšku a právě u závodu typu High Trail Vanoise, který je nejvýše položený v Evropě, to hraje opravdu velkou roli.

Mára se skvěle posouval pořadím vpřed. Na mezičasech není vidět žádná výrazná krize a nakonec z jeho výborného výkonu resultovalo nádherné desáté místo celkově a deváté v Evropě.

Po jeho třetím místě na Scenic Trail bych řekl, že by start na Ultra Pirineu měl být jasnou záležitostí. V případě třetího dobrého výsledku je šance na velmi dobré celkové umístění v hodnocení SWS Ultra Sky. Aktuálně totiž Mára figuruje v hodnocení SWS Ulta Sky 2017 s dosud jen dvěma z možných tří hodnocených závodů na krásném čtvrtém místě ss 141,6 body a na třetí podiové místo mu chybí jen 8,4 bodů.

A jak to vypadalo na samotné špici závodu ?

V mužích nikoho nenechal na pochybách o své dominanci Luis Alberto Hernando. Snad jen do druhého seběhu do údolí ve Fornet si ještě mohl dělat šance na zdramatizování závodu Aurélien DUNAND-PALLAZ, když ztrácel asi dvě minuty. Pak ale již bylo jasné, kdo je v horách letos králem a Luis Alberto jen navyšoval náskok, aby zvítězil v novém rekordu 8:17:05.

1. Luis Alberto Hernando (ESP) – 8h17’05”

2. Aurélien Dunand-Pallaz (FRA) – 8h31’04”

3. Dmitry Mityaev (RUS) – 8h43’10”

4. André Jonsson (SWE) – 8h57’38”

5. Remigio Huaman (PER) – 9h06’21”

10. Marek Causidis (CZE) – 9h44‘39“

14. Jan Bartas (CZE) – 10h10‘03“

19. Aleš Palko (CZE) – 10h32‘04“

Také v ženách za to od počátku hezky vzala Megan Kimmel. Ve Fresse ještě byla zhruba minutu za Ragnou Debats, ale na dalších mezičasech již zvyšovala a držela jistý náskok. Zvítězila před letošní mistryní Evropy Ragnou Debats v čase 9:46:05 s náskokem více než šesti minut.

1. Megan Kimmel (USA) – 9h46’05”

2. Ragna Debats (NED) – 9h52’10”

3. Mimmi Kotka (SWE) – 10h30’21”

4. Hillary Allen (USA) – 10h33’52”

5. Michaela Mertová (CZE) – 10h44’30”

13. Zuzana Urbancová (CZE) – 12h24‘59“

Do hodnocení Czech Skyrunning Team přispěl ještě svým 19. místem Aleš Palko, který si po dvou letech ještě vylepšil výsledek z roku 2015. Gratuluji k takové schopnosti držet a zlepšovat formu a děkuji za pěknou reprezentaci.

Zuzka Urbancová finišovala na 13. místě, když se v průběhu závodu pohybovala i na pěkné osmé pozici. Škoda, že jí v druhé půlce trochu došly síly. I tak díky za bojovnost a hezké dokončení tohoto těžkého závodu. Bohužel do hodnocení týmů se počítá jen jedna žena, proto ani Zuzky bodované místo nezlepší naši pozici.

Honza Bartas se na jaře vzdal reprezentace, tedy na HTV již nestartoval za český tým. Jeho 14. místo je pěkné a je dalším zlepšením oproti ME v roce 2015.

CELKOVÉ VÝSLEDKY

Děkuji Ian Corless za možnost použít jeho krásné fotky.

Napsat komentář

*

Enter Captcha Here : *

Reload Image