Výborná sezona Máry Causidise a úspěch v SWS Ultra Sky

Již loni si Mára Causidis svými především domácími výkony začal říkat o reprezentační skyrunningový dres. A letos jasně ukázal, že je pro českou skyrunningovou repre skutečným přínosem.

Mára začal spolupracovat s celoživotním sporťákem a v posledních letech výborným trailovým a hoským běžcem Zdendou Křížem (mimo jiné páté místo na MS v Ultra Sky ve Španělsku 2016). A tato spolupráce se ukázala jako klíčová pro letošní Márovy úspěchy.

V zahraničí si Mára vytipoval kvalitní, rozumně dostupné závody SWS Ultra. Prvním byl v červnu Scenic Trail ve Švýcarsku, kde výborný výkon dostal Máru na celkové třetí místo a odstartoval tak výborně jeho SWS sezonu.

Po naprosto suverénním vítězství v domácím MČR v Ultra Sky, jako naše největší želízko v ohni v mužském závodě Ultra Sky na mistrovství Evropy, odcestoval Mára v začátku července do francouzského Val d‘Isere a zde v závodě High Trail Vanoise obsadil hodně dobré desáté místo.

Další naplánovaný závod měl Mára až v druhé půlce září. Ano, bylo to finále SWS Ultra Sky v Katalánsku na Ultra Pirineu. Tento tradiční, populární a obvykle výborně obsazený závod měl rozhodnout o celkovém pořadí na špici hodnocení SWS a i Márovi zde šlo o dost. Před UP byl v rankingu SWS Ultra Sky na šestém místě a umístění v TOP5 bylo reálné. Proto jsem byl opravdu hodně zvědavý, jak to vyjde a jak to celé nakonec dopadne.

Márovi podle jeho vlastních slov závod moc nevyšel a v průběhu závodu bojoval především hlavou o co nejlepší umístění a udržení šancí na TOP5. Možná určitým dílem k ne právě ideální formě přispěl absolvovaný a vyhraný závod B7 jen tři týdny před UP. Ale i zde se projevila Márova poctivost a sportovní duch. Protože ještě před sezonou slíbil běžet se svým loňským parťákem Standou Najvertem, cítil povinnost to splnit.

Přesto se Márovi na UP podařilo doběhnout na 15. místě v mužích a významně bodovat do hodnocení SWS.

To nakonec stačilo na posun do TOP5 na výborné celkové 4. místo. V české historii skyrunningu to je nejlepší celkový výsledek našeho závodníka v SWS a já Márovi k němu gratuluji.

Jsem opravdu zvědavý, jaké plány dají dvojice Zdenda a Mára dohromady pro příští rok a pak na to, jak to vše dopadne. Každopádně Mára díky svému věku, poctivému přístupu k tréninku a řekl bych i nemalému talentu má šanci to ve skyrunningu ještě dotáhnout mnohem dál.

V TOP10 na devátém místě se umístil i náš bývalý reprezentant Honza Bartas, který letos závodí za SK Babice.

Díky za možnost použít fotografie od Ian Corless (iancorless.org)

  Share:

Napsat komentář

*

Enter Captcha Here : *

Reload Image