Zegama es Zegama … již pošestnácté

Ikonický skyrunning závod Zegama-Aizkorri Maratoia chystá na tento víkend již pošestnácté velkou show. Pro závodníky a samozřejmě i pro diváky, kteří z tohoto závodu dělají něco naprosto neuvěřitelného.

A zvláště v závodě mužů uvidíme něco neobvyklého. S určitostí zde uvidíme zcela nového vítěze.

Od roku 2007, kdy zde poprvé zvítězil Kilian Jornet a v následujících letech zvítězil ještě sedmkrát, jeho dominanci přerušili pouze v roce 2009 Ricky Lightfoot a v roce 2015 Tadei Pivk. Nikdo z nich letos ve startovce není. I Kilian oželel jeho jednoznačně nejoblíbenější závod a splnil si svůj sen na Mt. Everest.

Kdo by tedy mohl aspirovat na své premiérové vítězství v tomto slavném závodě nebo alespoň na umístění na podiu případně vysoko ve výsledcích ?

Luis Alberto Hernando to také nebude, protože se jednoznačně soustředí na přípravu na Mistrovství světa v trailu IAU v Itálii začátkem června.

Velkou šanci má jistě Švýcar Marc Lauenstein, který dlouhodobě podává skvělé výkony a je velmi silný i v sebězích. Loni doběhl druhý, když s Kilianem bojoval takřka celou trať.

Další Švýcar Remi Bonnet je adeptem na vysoké umístění, přesto bych ho na vítězství netipoval.

Marco de Gasperi již loni sice ohlásil „konec“ své závodní kariéry, ale opět ho vidíme v kolotoči závodů. Je to skvělý běžec a vedle Kiliana jeden z nejlepších v sebězích. Uvidíme, jak se dokázal připravit na letošek.

Nor Stian Angermund je loňským vítězem Sky Extrem na Glen Coe 28km a je mistrem světa ze Španělska na trati SkyMarathon®. Letos udělal na Transvulcanii rekord VK a určitě se s ním musí počítat.

Brit žijící v Norsku Jonathan Albon vyhrál loni SkyExtreme Serii. V těžkém terénu je jako doma.

Velkou podporu diváků jistě může čekat výborný člen týmu Buff Zaid Ait Malek. Ještě vtší však domácí oblíbenec a favorit Aritz Egea, který má ve zvyku rozbííhat závody velmi rychle. Pokud by vydržel a snad i vyhrál, bude v Baskicku velký svátek 🙂

Z dalších jmen ve startovce, které můžeme čekat vysoko ve výsledcích lze uvést například: Pere Rullán, Ismail Razga, Adrien Michaud, Kiril Nikolov, André Jonsson, Hassan Ait Chaou, Nuno Silva, Fulvio Dapit, Alfredo Gil, Scott Hawker, Dai Matsumoto.

Z Česka měli na Zegama-Aizkorri startovat tři muži. Honza Zemaníík, který měl již ze Zegamy zkušenost z ME v roce 2015 (21. míísto) a kterému jsem dával největší šance na dobrý výsledek bohužel do Baskicka neodletí. Podobně jako Zuzka Urbancová, doplatil na účast v silničním Bratislavském maratonu před sezonou a léčí zranění.

Do závodu tak nastoupí jen dvojice Tomáš Maceček a Tomáš Buryška. Pro oba to bude premiéra a věřím, že bude povedená. Snad se nenechají příliš strhnout atmosférou, aby jim již na půlce došlo. Jakékoli umístění na bodovaných 30 místech by bylo velkým úspěchem.

Zajímavý ale bude i ženský závod. Také zde se schází nádherná konkurence a bude napínavé sledovat boj na trati.

Mezi hlavní favoritky jistě patří Emelie Forsberg, i když vzhledem k delšímu pobytu v Himalájích asi nemá nabáno to, co jindy.

Výborný výkon lze čekat i od Megan Kimmel, která loni finišovala druhá.

Zajímavé bude sledovat, jak se s tratí vyrovná Anna Frost, která se v posledních letech přeci jen více soustředí na ultra vzdálenosti.

Podobně jako v mužích Aritz Egea, v ženách budou diváci tlačit Maite Maioru.

Pro mě černým koněm závodu je Němka Michelle Maier. Loni vyhrála Sierre Zinal a jako jedna z mála běžkyň se v historii dostala pod 3 hodiny.

Loni třetí na Matterhorn Ultraks a Dolomiti Skyrace Celia Chiron by také mohla pomýšlet na podium nebo minimálně umístění v TOP5.

Z dalších běžkyň, které lze očekávat ve výsledcích nahoře lze uvést například: Ruth Croft, Laura Sola, Ragna Debats, Aitziber Ibarbia, Silvia Rampazzo.

Místní a nesmírně oblíbená výborná běžkyně Oihana Kortazar bohužel nestartuje.

Napsat komentář

*

Enter Captcha Here : *

Reload Image